Przy planowaniu rodzinnej sesji zdjęciowej warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dobór odpowiednich strojów jest bardzo ważny – i dla fotografa i dla fotografowanych.

 

Wygoda

 

Najważniejsze w trakcie sesji fotograficznej powinno być samopoczucie. Stroje powinny być wygodne, tak żeby każdy czuł się komfortowo. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, które na pewno będą biegać i skakać, a nie siedzieć nieruchomo. Strój galowy może i pięknie wygląda, ale jeśli modele będą czuć się skrępowani to będzie to widać i w efekcie końcowym.

 

 

Pewność siebie

 

Ubiór powinien pozwolić czuć się modelem pewnie. Nowe ubranie nie zawsze oznacza pewność siebie. Podobnie jak w przypadku wygody noszenia ubrania, jeśli coś ociera, nie pasuje, uciska – to będzie to widać na zdjęciach. Fason, który dobrze na leżał na ciele w trakcie zakupów, założony po raz kolejny może przytłaczać figurę. Lepiej w takim przypadku założyć sprawdzoną, ulubioną bluzkę albo sukienkę. Chodzi o taki strój, w którym się wygląda dobrze i się to czuje.

 

 

 

Dopasowane kolor

 

W obecnych trendach fotografii dziecięcej stroje nie powinny być identyczne. Jeszcze kilka lat temu modne były fotografie, gdzie wszyscy mają taki sam komplet. Teraz dobrze jest dopasować się kolorystycznie, ale nie przesadnie. Można się zdecydować na kolor, który będzie motywem przewodnim i każdy bohater sesji będzie miał jeden element stroju w tym kolorze. Kolor przewodni może być jeden, ale można też stworzyć swoją paletę kolorów. Stroje powinny się też różnić odcieniami:

 

  • zieleń butelkowa,
  • oliwkowa,
  • szmaragd,
  • turkus,
  • jasnozielony,
  • khaki,
  • kolory militarne…

 

jest dużo do wyboru. Cennych wskazówek w sprawie zamówienia profesjonalnej fotografii dziecięcej można poszukać w tym miejscu – www.lukaszolejniczak.net.pl. Fotograf najlepiej doradzi, jakie kolory ubrań będą odpowiadać karnacji modeli oraz będą dobrze korespondować z fotografowanym tłem.

 

 

Kolor ubrań do koloru ścian

 

Zdjęcia z sesji rodzinnej będą wisieć w salonie. Warto zastanowić się jaka nuta barwowa będzie wyglądać dobrze w mieszkaniu, w dobranej odpowiednio ramce.

 

 

Dodatki

 

Dodatki mogą być ciekawym elementem na zdjęciach, jeśli nie będzie ich zbyt wielu. Kolorowy krawat dla taty, wielki kapelusz dla mamy, mała mucha dla syna i różowe skrzydełka wróżki dla córki. Można wpinać kwiaty we włosy, lub przebrać się w stylu Dzikiego Zachodu.

 

 

Im mniej tym lepiej

 

Wyraziste wzory na ubraniach mogą rozpraszać, dlatego warto przemyśleć czy wszyscy na sesji powinni być tak ubrani. Minimalistyczne podejście jest mile widziane. Koszulki bez napisów czy sukienki bez mnóstwa wzorów są bardzo dobry wyborem. Rodzinna fotografia z wielką podobizną z bajki Disneya w centralnym punkcie, na sukience córki skupi swoją uwagę.

 

 

Planuj wcześniej

 

Pomysł strojów powinien pojawić się zanim sesja zostanie zabukowana. Warto mieć koncepcję w trakcie spotkania z fotografem. Pomoże to uniknąć nadmiernego stresu, tuż przed sesją. Inspiracji na temat strojów do sesji zdjęciowej można zaczerpnąć ze strony tego doświadczonego fotografa – www.lukaszolejniczak.net.pl/galeria/przygotowania. Efekt końcowy zawsze robi wrażenie.

 

Trendy

Trendy w modzie bardzo szybko mijają i dlatego warto pozostać przy klasycznych strojach. Każdy zapewne pamięta uśmiech niedowierzania na twarzy po obejrzeniu zdjęć z lat 90. czy 80., bo jak można było mieć taką trwałą. Za to podziw i uznanie wzbudzają zdjęcia z lat 20., czy 40., gdzie wszyscy panowie noszą garnitury o klasycznym kroju, a panie – proste sukienki.

 

Miejsce sesji

 

Sesje można wykonać w studio, we wnętrzach albo w plenerze. Najpopularniejsze są te na łonie natury i tutaj dobrze jest dobrać strój do otoczenia. Ważne jest żebyście się czuli wygodnie, ale na sesji na plaży lepiej będzie wyglądała długa letnia sukienka, niż wieczorowa mała czarna z cekinami.

 

Warstwy

 

Minimalistyczne ubrania zostaną urozmaicone dodatkami, czy lekkim sweterkiem, który można zdjąć. Zwłaszcza jeśli są to rzeczy, które dodadzą bohaterom zdjęcia charakteru. Nie wolno się też bać założenia dodatkowych ubrań, zwłaszcza jeśli sesja będzie wieczorem. Wtedy nikt z członków rodziny nie zmarznie.

 

Pierwsi rodzice

 

Na początku to rodzice powinni zadecydować w czym wystąpią przed obiektywem. Dopiero potem powinni się zająć planowaniem strojów swoich pociech. Dzięki temu łatwo będzie dopasować ubrania pozostałych członków rodziny, tak, żeby stworzyć spójną kompozycję.