Włosy to dla wielu osób największy atrybut atrakcyjności i urody. Dlatego wszelkie objawy wypadania czy łamliwości mieszków włosowych stają się powodem do niepokoju. Każdy z nas powinien mieć zatem świadomość, że włosy stają się niejako odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Dlatego na wszelkie niepokojące sygnały powinniśmy reagować. Ogólnie przyjętą normą w ilości wypadających włosów to około 150. Gdy ilość ta jest znacznie większa, wtedy konieczna będzie wizyta u trychologa.

 

 

Czym jest trychologia?

 

Otóż trycholog jest specjalistą zajmującym się w szczególności skórą głowy oraz włosami. Do jego zadań zalicza się między innymi dokładne zbadanie stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz wszelkich schorzeń typowych dla skóry głowy. Wśród tych najczęściej spotykanych wymienia się chociażby:

 

  • łuszczycę

  • zapalenie skóry głowy

  • wypadanie włosów

  • łysienie

  • czy łupież

 

Jak zbadać kondycję włosów?

 

Takie badanie jest całkowici bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Możemy się na nie zapisać między innymi w tej klinice dermatologii estetycznej – www.scmestetic.pl/nasze-uslugi/trichologia/. Przed dokonaniem dokładnych oględzin skóry głowy, lekarz zleca wykonanie kompletu badań diagnostycznych. Między innymi morfologii czy zaburzeń hormonalnych. Wpływ na stan włosów ma także nasza dieta oraz stosowane kosmetyki, dlatego szczegółowy wywiad może określić przyczynę problemów. Następnie przeprowadzane jest badanie w ramach, którego wykorzystuje się specjalną mikro kamerę. Wielokrotne powiększenie pozwala obejrzeć skórę głowy praz włosy na całej długości oraz ich cebulki.

 

 

Problem wypadających włosów

 

Osoby, które odczuwają dyskomfort z powodu niezdiagnozowanego wypadania włosów powinny skorzystać z fachowej pomocy trychologa. Takie schorzenia należy szybko diagnozować szczególnie w przypadku kobiet. U mężczyzn przyczyny łysienia najczęściej spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi.

 

Skuteczne leczenie

 

Nadmierne wypadanie włosów można jednak skutecznie leczyć. W zależności od przyczyny problemu można zdecydować się na podjęcie konkretnych kroków. Do tych najpopularniejszych i najskuteczniejszych zalicza się między innymi suplementacja witaminami zawierającymi biotynę czy stosowanie specjalistycznych szamponów. Jednak zalecane są także zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej jak na przykład mezoterapia czy karboksyterapia.

 

 

Wskazania do zabiegu mezoterapii

 

Z takiego zabiegu z powodzeniem mogą skorzystać kobiety, które cierpią na wypadanie włosów po ciąży czy w trakcie menopauzy. To rozwiązanie również dla osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry czy osób z objawami łysienia. W efekcie końcowym zabieg ten pozwala na zahamowanie procesu wypadania włosów i jednocześnie przyczynia się do odrastania nowych. W utrzymaniu efektu zalecane jest także powtórzenie zabiegu co jakiś czas. Jednak u większości pacjentów efekt zauważalny jest już po pierwszej serii zabiegów.